Jak księgowy może pomóc Twojej firmie? Biuro Rachunkowe Lantis - Jak księgowy może pomóc Twojej firmie?

Jak księgowy może pomóc Twojej firmie?

#rachunkowość
2024-12-05
Jak księgowy może pomóc Twojej firmie?
Kierownik jednostki jest odpowiedzialny za rachunkowość podmiotu, którym kieruje. Niektóre z zadań może powierzyć na rzecz biura rachunkowego. Zobacz zatem, co biuro może zrobić dla przedsiębiorcy!

Z tego tekstu dowiesz się:
 - co obejmuje rachunkowość spółki
 - jakie czynności możesz powierzyć do wykonania na rzecz biura księgowego

Co obejmuje rachunkowość spółki:

1) przyjęte zasady (politykę) rachunkowości; 

2) prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych, ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym; 

3) okresowe ustalanie lub sprawdzanie drogą inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów; 

4) wycenę aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego; 

5) sporządzanie sprawozdań finansowych; 

6) gromadzenie i przechowywanie dowodów księgowych oraz pozostałej dokumentacji przewidzianej ustawą; 

7) poddanie badaniu, składanie do właściwego rejestru sądowego, udostępnianie i ogłaszanie sprawozdań finansowych w przypadkach przewidzianych ustawą.

 

Co możesz powierzyć do wykonania na rzecz Biura rachunkowego:

 
Polityka rachunkowości

Polityka rachunkowości to wybrane i stosowane przez jednostkę rozwiązania dopuszczone ustawą, w tym także określone w MSR, zapewniające wymaganą jakość sprawozdań finansowych.

Kierownik jednostki ustala w formie pisemnej i aktualizuje dokumentacje opisująca zasady rachunkowości w danym podmiocie. Biuro rachunkowe może natomiast, na podstawie umowy, przygotować taką politykę, jednak musi ja przekazać kierownikowi jednostki do zatwierdzenia.

 
Prowadzenie ksiąg rachunkowych

Księgi rachunkowe co do zasady są prowadzone przez dany podmiot. Można  jednak powierzyć prowadzenie ksiąg na rzecz biura rachunkowego. 

W takim przypadku to kierownik jednostki ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości przewidzianych ustawą, w tym z tytułu nadzoru, nawet w przypadku kiedy te obowiązki zostaną powierzone na rzecz innego podmiotu.

 
Inwentaryzacja

Inwentaryzację, czyli spis z natury, przeprowadza sama jednostka. Kierownik jednostki powinien wyznaczyć komisję inwentaryzacyjną, która sporządza spis. Za przeprowadzenie inwentaryzacji jako całość odpowiada kierownik jednostki. 

Co do zasady, nie ma przeszkód, aby w komisji inwentaryzacyjnej znalazła się osoba będąca jednocześnie pracownikiem Biura rachunkowego, jednak należy wtedy wybrać taką osobę do komisji, która nie jest bezpośrednio zaangażowana w prowadzenie ksiąg rachunkowych zleceniodawcy,  w szczególności nie ma dostępu do stanów magazynowych widocznych w księgach. 

 

Wycena aktywów i pasywów. Ustalenie wyniku finansowego

Biuro rachunkowe może dokonać wyceny aktywów i pasywów jednostki, a także ustalić wynik finansowy za rok podatkowy.

 
Sporządzenie sprawozdanie finansowego

Biuro rachunkowe może sporządzić sprawozdanie finansowe. Obowiązek sporządzeni sprawozdania finansowego spoczywa jednak na kierowniku jednostki, i to on ma w obowiązku zapewnienie sporządzenia takiego dokumentu. 

 
Dowody księgowe. Gromadzenie i przechowywanie

W przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych przez biuro rachunkowe, wprowadzanie zapisów odbywa się na podstawie dowodów księgowych. Dowody księgowe powinny być rzetelne, to jest zgodne z rzeczywistym przebiegiem operacji gospodarczej, którą dokumentują, kompletne, zawierające co najmniej dane określone w art. 21 Ustawy o rachunkowości, oraz wolne od błędów rachunkowych. Niedopuszczalne jest dokonywanie w dowodach księgowych wymazywania i przeróbek.

W czasie obowiązywania umowy o prowadzenie księgowość gromadzi i przechowuje dokumentację. Natomiast po zakończeniu współpracy, biuro ma obowiązek wydania klientowi dokumentacji księgowej oraz wszelkiej innej dokumentacji jaką, otrzymało od klienta w trakcie obowiązywania umowy. 

 
Badanie sprawozdania finansowego

Badanie sprawozdania finansowego dokonuje biegły rewident. 

Badaniu podlegają roczne sprawozdania podmiotów, które kontynuują działalność. Reguluje to art. 64 Ustawy o rachunkowości.

Obowiązkowe badanie sprawozdań finansowych dotyczy między innymi banków czy spółek akcyjnych.

Pozostałe podmioty, między innymi dotyczy to spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, podlegają badaniu jeśli, spełniają dwa z trzech wymienionych poniżej kryteriów:

A  średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób  

B  suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2 500 000 euro  

C  przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5 000 000 euro

 

Złożenie sprawozdania finansowego do rejestru sądowego

Do obowiązków kierownika jednostki należy złożenie do właściwego sądu rejestrowego sprawozdania finansowego wraz z dodatkowymi dokumentami. Biuro rachunkowe może takie sprawozdanie przygotować.

Może zainteresuje Cię artykuł na naszym blogu o odpowiedzialności kierownika jednostki w zakresie rachunkowości:
https://www.lantis-consulting.pl/blog/odpowiedzialnosc-kierownika-jednostki-w-zakresie-rachunkowosci